Co je to ADHD asi není třeba vysvětlovat. Poslední dobou velmi rozšířená diagnóza dětí, kterou si polovina z nich přenese i do dospělého věku. Jde o hyperaktivitu spojenou s poruchou pozornosti. Čím dál častěji je původ této nemoci, i některých samostatných poruch chování, spojován mimo jiné i s nadužíváním tzv. éček v jídlech.
Éčka raději nesbírejme (aspoň ne všechny)
Éčka jsou vlastně potravinové přídatné látky, tzv. aditiva. Jsou chemického původu a dělíme je do několika skupin. Jednou z nich je skupina látek ovlivňující barvu potravin. Jsou to tzv. azobarviva, která slouží na dobarvení cukrovinek, likérů, jogurtů, hořčic, marmelád, nápojů a dalších. Také se přidávají do povlaků některých léků. Jedním z hojně používaných azobarviv je Tartrazin (E102) – potravinářská žluť, u kterého je podezření, že nejčastěji ze všech azobarviv způsobuje alergické reakce.
Proč se přídatné látky do potravin přidávají?
• z důvodu prodloužení trvanlivosti potravin a z důvodu výrazného zlepšení vzhledu, chuti a vůně
Do obchodu povinně s brýlemi či lupou
O vlivu těchto látek na lidské zdraví se vedou spory už přes 30 let. Jednoznačné stanovisko nikdy nebylo dáno, i když výzkumy se shodují v tom, že některé přídatné látky opravdu lidské chování ovlivňují. Asi nás nepřekvapí, že výrobci potravin a farmaceutické firmy jsou opačného názoru. Dobrou zprávou je, že výrobci potravin mají za povinnost uvádět na etiketách svých výrobků seznam obsažených přídatných látek a je tedy jen na nás, abychom si etiket všímali a sami se rozhodovali, co koupíme a co ne.
Názvy, pod kterými se na obalech aditiva skrývají
Tady jsou nejznámější z nich, kterým bychom se měli vyhýbat obloukem:
- Emulgátory
- Konzervanty
- Stabilizátory
- Zahušťovadla
- Barviva
- Sladidla a další
Druhou dobrou zprávou je, že bylo prokázáno, že některé děti, které trpěly nějakou formou ADHD nebo měly jiné problémy s chováním, jako nepozornost, vzteklost, impulzivnost nebo se nedovedly ovládat či měly poruchy učení, tak po vysazení nebo výrazném eliminování přídatných látek ve stravě, začaly tyto potíže celkem rychle ustupovat.
Od těchto „E“ radši pryč
Na samotný závěr je nutno ještě zmínit, že ne úplně každé „éčko“ je přídatná látka chemického původu.
A platí to i u azobarviv. Těch chemických, které se běžně používají, je „jen“ 6 a jsou to tato:
- E102 (potravinářská žluť 5)
- E110 (žluť SY)
- E127 (Cl potravinářská červeň 14)
- E129 (červeň Allura AC)
- E132 (Cl potravinářská modř 2)
- E133 (Cl potravinářská modř 1)
Vtisknout si je všechny do hlavy, by bylo složité, ale chcete-li udělat něco pro své zdraví, zapamatujte si alespoň dvě z nich. E127 a E132 a těm se snažte vyhnout úplně.