Někteří lidé opouští města, prodávají městské byty a stěhují se na venkov. Jistou možností je také bydlet v rekreační chatě, kterou rekonstruujeme a připravíme pro celoroční bydlení. Je to výhodné i v tom, že lze objekt vytápět dřevem a ušetřit značné peníze za energie.
Jestliže se i vy chcete pustit do podobného projektu a máte spadeno na koupi rekreační nemovitosti, měli byste si nejprve přesně zjistit na katastru nemovitostí, zda odpovídá reálná plocha pozemku vyznačené části na katastrální mapě, a také jak to bude s vymezením jeho hranice. U rekreačních chat je velmi důležité vymezení plochy pozemku nějakým oplocením, i když může jít třeba jen o živý plot.
V některých místech se však vyplatí investovat do oplocení pevného, které lépe chrání soukromí zejména od nevzhledných ploch anebo od míst, jež vedou podél frekventovanějších silnic či cyklostezek.
V současné době máme kromě klasického zdiva k dispozici i betonové ploty v Čáslavi z odlévaných panelů a sloupků, které se sestavují podobně, jako stavebnice. Betonový plot je velmi kompaktní a jeho životnost je odhadována na přibližně čtyři desítky let. Nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, pouze je vhodné jej občas čistit tlakovou vodou či ručním kartáčem od nánosů prachu a nečistot.
Betonový plot si můžete postavit sami, ale počítejte s tím, že půjde o poměrně fyzicky náročnou záležitost. Bude zapotřebí nejprve vyhloubit do země otvory pro sloupky, a po jejich zabetonování se musí nasouvat jednotlivé panely do drážek ve sloupcích, a tím pádem je nutné je zvedat do výšky přes dva metry. Každý z panelů váží přes 70 kg a bez mechanizačních prostředků se tu neobejdete. Většinou se k tomu používá autojeřáb anebo elektrický kladkostroj, což je technika, kterou disponují specializované firmy, které provádí montáže betonového oplocení na klíč.