Také jste někdy přemýšleli o nákupu nějakého zboží, ale odrazovala vás cena nebo třeba nemožnost si zboží pořádně vyzkoušet? Nebo jste jen tak procházely městem, narazily na starožitnictví a žasly nad artefakty vevnitř? Bazarové zboží nemusí být vždy známkou nekvality nebo špatného kupu. Ten, kdo prověřuje prodejce nebo má čich na dobrou koupi určitě nešlápne vedle.
- Cena
To, co toto zboží prodává. Cena je určitě jedním hlavních lákadel použitého zboží. Jak by taky ne. Prodejce nejspíše zboží prodává, protože je s ním nespokojen, nevyhovuje mu nebo to prostě není to, co čekal. Pokud zboží jen odzkoušel, můžete očekávat cenu podobnou té normální v obchodě. I tak ale nakoupíte levněji. Mnohdy ještě s platnou zárukou, pouze s již otevřeným balením. Pokud ovšem zboží už prodejce nějakou tu dobu má, a dokonce už i záruka platná není, promítá se to také na ceně, a to ve váš prospěch. Ve starožitnictví se dá dokonce cena za kus mnohdy i usmlouvat na nižší, než je vystavena.
- Možnost vyzkoušení
Tato možnost se nabízí v případě, že si domluvíte s prodejcem schůzku. Zboží vám důkladně ukáže a vy si jej vyzkoušíte. Tohle oceníte zejména při nákupu elektronických zařízení. Taktéž si můžete zkontrolovat, zda výrobek přesně splňuje vaše očekávání a vy si jej stále chcete koupit. S tím se také pojí třetí bod, a to:
- Zeptání se na vady výrobku
Prodejce většinou zboží neprodává jenom tak. Nejspíše pak proto, že mu zboží nějakým způsobem nevyhovuje. Nabízí se vám tak důvěryhodná recenze z první ruky. Prodejce vám řekne, co a proč se mu výrobku nezamlouvá a vy máte možnost předejít následným špatným zkušenostem s výrobkem.
- Případné stoupání ceny
Jsou známy případy, kdy zákazník nakoupil zboží z druhé ruky, které následně prodal za mnohonásobně vyšší cenu. I to se vám může stát, jelikož prodejci se občas chtějí zboží co nejrychleji zbavit, a tak nastavují ceny velice nízko. Chytrý zákazník pak zboží nakoupí, případně nějak opraví a zpětně prodá za vyšší cenu a vydělá tak na tom.